Zanzibar

+ dodaj do ulubionych
Adventure Explorers
O firmie Oferta Kursy nurkowe Bilety lotnicze Kontakt


Zanzibar to tropikalna wyspa u wybrzeży Afryki Wschodniej. Składa się z Unguji (popularnie zwanej właśnie Zanzibarem) i Pemby. Mozaika czterech kultur: afrykańskiej, hinduskiej, arabskiej i europejskiej, sprawia, że Wyspa spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających poszukiwaczy 100% egzotyki. Zanzibar to idealne miejsce dla amatorów nurkowania, snorklowania i oceanicznego wędkowania ale też wylegiwania się na tropikalnych plażach połączonego z poznawaniem miejscowej kultury. Dla siebie znajdą tu coś zarówno zwolennicy wypoczynku w luksusowych hotelach jak i Ci którzy preferują ciche domki na plaży w lokalnym stylu.

Poznaj smak prawdziwej tropikalnej wyspy!Serwis Zanzibar.pl należy do firmy Adventure Explorers która specjalizuje się w organizacji egzotycznych wypraw połączonych z aktywnym wypoczynkiem. Od początku działalności naszymi głównymi kierunkami były Afryka Wschodnia oraz Ameryka Południowa i Karaiby. Wyjazdy nurkowo-objazdowe zarówno dla osób indywidualnych jak i firm (incentive) organizujemy od roku 2002. Zapraszamy.
 
Nungwi Mafia Pemba Stone Town Wschodnie wybrze¿e

» SAFARI NURKOWE

Zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju safari nurkowe wokół wysp wybrzeża Tanzanii. W trakcie rejsu odwiedzimy m.in wyspy: Zanzibar (Pemba i Unguja) Mafia i Lamu. Każdy dzień nurkowy zakończymy lokalną atrakcją związaną z wyspą przy której cumujemy ...
zobacz szczegóły »
Rejs po pacyfiku

    Stone Town

» OPIS MIEJSCA: do góry

Stone Town to unikalna miejscowość położona, w której można podziwiać mieszankę kultur i stylów architektonicznych, formowanych przez tysiąclecia przez ludność Wschodniej Afryki, Arabii, Persji, Indii, Chin, Portugalii i wiele innych.

Może nazwa nie brzmi zbyt romantycznie, ale Stone Town to kulturalne centrum Zanzibaru, które w ciągu ostatnich 200 lat prawie się nie zmieniło. Jest to miejscowość pełna krętych alejek, tętniących życiem bazarów, meczetów i wielkich Arabskich domów, o których ekstrawagancję konkurują właściciele. Można tu spędzić wiele godzin i dni, jedynie spacerując wzdłuż tych fascynujących labiryntów ulic.

Stone Town zostało ostatnio wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Większość z budynków, jakie możemy dziś tu spotkać została zbudowana w XIX wieku, kiedy Zanzibar był jednym z najważniejszych centrów handlowych w regionie Oceanu Indyjskiego.


» ZAKWATEROWANIE: do góry
 • 236 HURUMZI (DAWNIEJ EMERSON & GREEN)
 • THE AFRICA HOUSE HOTEL ****
 • DHOW PALACE HOTELMożna tu znaleźć wiele ciekawych miejsc nurkowych. W porcie przy Stone Town spoczywa około 200 wraków. Warunki nurkowe w tym miejscu często dalekie są od idealnych, ale fanatycy nurkowań wrakowych na pewno znajdą tam coś dla siebie.


» NURKOWANIE: do góry
» MIEJSCA NURKOWE: do góry

 • Wrak Pegaz
  Max. głębokość: 40m
  Ten 50-metrowy wrak jest prawdopodobnie pozostałością po "Pegazie", który został zatopiony w 1916 roku przez niemiecki szturmowiec. To idealne miejsce dla doświadczonych nurków. Można tu spotkać tuńczyki, barakudy, Jack Fish, skrzydlice oraz gigantyczne płaszczki.

 • Boribu Reef
  Max. głębokość: 30m
  Cudowna rafa z imponującymi formacjami koralowców. Znajduje się około 45 minut rejsu od Stone Town - trochę długo, ale warto poświęcić czas dla wspaniałych przeżyć.

 • Bawe Island
  Max. głębokość: 18m
  Rafa zlokalizowana jest ok. 20 minut od Stone Town. Znajdziecie tam przepiękne koralowce, takie jak: Acropora, Staghorn oraz ogromną różnorodność gatunków ryb.

 • Wrak Bahari
  Max. głębokość: 30m
  50-letni wrak, który służył do transportu zapasowego i ciężkiego sprzętu z nadbrzeża na statki Royal Navy zakotwiczone w porcie. Można tu zobaczyć m.in.: Guinea Fowl Blaasops, Large Stingray, Scorpion Fish i Cobia. Wrak znajduje się ok. 20 minut od Stone Town.

 • Wrak Great Northern
  Max. głębokość: 16m
  Pozostałości po statku, który zatonął w 1900 roku. Nurkowanie tu jest okazją do spotkania różnych gatunków ryb oraz ogromnej różnorodności koralowców. Doskonała widoczność.

 • Murogo Reef
  Max. głębokość: 24m
  To domem wielu żółwii, ogromnej różnorodności ryb i koralowców.

 • Unidentified Barge
  Max. głębokość: 40m
  Zdecydowanie tylko dla doświadczonych nurków. Wrak przyciąga ogromną ilość ryb: Big Bluefin, Trevally, Barracuda, Sting Rays, Cobia, Jew Fish, Morays oraz wiele innych.

 • Pange Reef
  Max. głębokość: 14m
  Płytkie i spokojne miejsce, idealne do nurkowania na otwartej wodzie. Niewiarygodny układ koralowców, mnóstwo tropikalnych ryb, takich jak: Clown Fish, Parrot Fish, Moorish Idol i wiele innych. Miejsce to wykorzystywane jest również do nurkowania nocą, kiedy można spotkać kałamarnice, kraby oraz wiele innych mieszkańców rafy.

 • Nyange Reef
  Max. głębokość: 26m
  Największa rafa na zachodnim wybrzeżu, gdzie występuje kilka unikalnych miejsc nurkowych. Zidentyfikowano tam nowe gatunki koralowców, prawdopodobnie będących endemitami.

» ATRAKCJE: do góry

Zwiedzanie Stone Town - Kamiennego Miasta

Podczas tej wycieczki zabierzemy cię do słynnego Stone Town, gdzie historia zdaje się stać w miejscu. Zwiedzając między innymi: Pałac Cudów, Muzeum Pamiątek, Pałac Sułtana i stary arabski Fort, będziecie mogli poznać esencję Zanzibaru. Główną atracją turystyczną miasta jest tak zwane Stone Town czyli kamienne miasto. Jest to najstarsza, gęsto zabudowana jego część z niezliczoną ilością wąskich uliczek, tysiącami sklepów i licznymi architektonicznymi zabytkami w arabskim stylu. Do specyfiki tego stylu w lokalnym wydaniu należą ozdobne drewniane drzwi domostw, które same w sobie stanowią zabytek artystyczny. Ich bogate rzeźbiarskie motywy mają swoją ukrytą wymowę. Lotos symbolizuje potencję, ryba płodność, łańcuch bezpieczeństwo, daktyl obfitość a drzewo bogactwo. Domy otoczone są licznymi krużgankami i balkonami, zdobią je także łukowate sklepienia. Wśród przechodniów mija się czesto kobiety ubrane na czarno z zasłonietą twarzą i meżczyzn w długich białych strojach. Pomimo silnych wplywów muzułmańskich na wyspie panuje nadal znaczna tolerancja. Niektóre sklepy i restauracje oferują nawet napoje alkoholowe. Nikt nie reaguje agresywnie kiedy robi mu sie zdjęcie, czego nie można powiedzieć o kontynentalnej części kraju. Nie ma też niechętnych reakcji na ulicy w stosunku do swobodnie i niekiedy kuso ubranych turystów płci obojga, choć to ostatnie zaczyna sie zmieniać, bowiem rzad Zanzibaru wydał stosowne przepisy nakazujące turystom respektowanie lokalnych czyli muzułmańskich obyczajów.

W Stone Town znajdziecie wiele sklepów z upominkami, pamiątkami oraz ręcznie wykonanymi przez rzemieślników przedmiotami. Przewodnik podzieli się z wami wieloma zabawnymi, ale też przerażającymi historiami, aby przybliżyć wam życie w Stone w tym mieście za dawnych czasów.


Spice tour - Wycieczka na plantacje przypraw

Historia Zanzibaru byłaby niekompletna bez goździków, gałki muszkatołowej, cynamonowej, pieprzu i wielu innych przypraw, przywiezionych przez Sułtanów z Omanu. Na wyspie do dziś uprawiane są wszystkie przyprawy świata.

Około dwugodzinny spacer z przewodnikiem, wśród drzew goździkowych, cynamonowców, bujnych kęp trawy cytrynowej, palm bananowych, pnączy wanilii i wielu innych drzew i krzewów, których owoce, korzenie i liście znajdują zastosowanie w kuchni i medycynie. Podczas wycieczki można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o przyprawach i dokonać wielu, często zaskakujących, botanicznych odkryć. Bardzo ciekawe doświadczenie, pobudzające zmysły i kulinarną wyobraźnię. Jest to też doskonałą okazją do nabycia przypraw po najniższych cenach.


Kizimkazi

Jest to wioska leżąca na południowym przylądku. Miejsce jest nazywane Zatoką Delfinów. Po wypłynięciu łodzią na ocean można pływać i nurkować z delfinami. W Kizimkazi znajduje się najstarszy meczet na Zanzibarze z 1107 roku. Był on wielokrotnie restaurowany. Można zwiedzać wnętrze meczetu, nawet kobietom, jednak należy pamiętać o zdjęciu obuwia, zakryciu ramion i kolan, zachowaniu ciszy i pozostawieniu datków.


Jozani Forest - spotkanie z endemicznym gatunkiem małp Red Colobus

Wycieczka do pozostałości tropikalnego lasu, znajdującego na południu wyspy. Jest on częścią Parku Narodowego "Jozani Chwaka Bay". Ten tropikalny las deszczowy jest atrakcją sam w sobie. Podczas dwu-, trzygodzinnego spaceru z przewodnikiem można podziwiać m.in. las namorzynowy, potężne baobaby, ogromne fikusy oraz wiele innych tropikalnych drzew i krzewów, jak również wiele gatunków ptaków i motyli. Główną atrakcją wycieczki jest spotkanie z małpkami Red Colobus, występującymi jedynie na Zanzibarze, które baraszkują wśród gałęzi drzew, chętnie pozując do zdjęć. W lesie żyją również, trochę bardziej nieśmiałe, małpy błękitne (Blue Monkeys), które czasami można wypatrzyć wysoko na drzewach. Spacer pośród tej imponującej flory i fauny jest jednym z nieodłącznych elementów wizyty na Zanzibarze.br />

Chumbe Island

To prywatna wyspa, położona 8 km na południowy-zachód od miasta Zanzibar, która stanowi naturalny i unikalny cel podróży. Można powiedzieć, że jest to najbardziej ekskluzywne miejsce na całym Zanzibarze. Pobyt na wyspie jest wspaniałą przygodą.

Na Chumbe znajduje się 7 chat zbudowanych w ekologiczny sposób tak, że nie korzysta się tu w ogóle z dóbr cywilizacji ani nie używa się chemikaliów. Wszystko pochodzi od natury i wraca do natury. Wyspa otoczona jest dziewiczą rafą koralową. Nurkowanie ze sprzętem oraz używanie płetw jest niedozwolone, dlatego też można tu nurkować tylko z samą maską. Na Chumbe żyją endemiczne kraby kokosowe, duże jak piłka plażowa, które wychodzą z Oceanu i wchodzą na palmy kokosowe. Atrakcją jest tu najstarsza latarnia morska na Zanzibarze, zbudowana przez Anglików w 1904 roku, która oferuje zapierające dech w piersiach widoki na wyspę oraz Zanzibar. Warto zwiedzić także wciąż funkcjonujący meczet.


Prison Island

Ta historyczna wyspa należała pierwotnie do Arabów. Jej nazwa pochodzi od zbudowanego tu w XIX wieku więzienia, gdzie przetrzymywano przekraczających prawo Zanzibarczyków. Obecnie więzienie popadło w ruinę; z trudem można rozpoznać pokryte roślinnością poszczególne fragmenty zabudowań. Atrakcjami przyciągającymi turystów na wyspę są piękna, piaszczysta plaża oraz pobliska rafa koralowa. Dużą atrakcją jest także hodowla olbrzymich żółwi z Aldabry, sprowadzonych tu z Seszeli w końcu XIX wieku. Najstarsze okazy tego gatunku dożywają 250 lat osiągając wagę 400 kg. W ośrodku jest prowadzona hodowla młodych żółwi, można je także oglądać w porze karmienia.